توضیحات و روش های برنز شدن !!!

  • 0 نظر
  • 253 بازدید
  • پنج شنبه 23 آذر 1396

توضیحات و روش های برنز شدن !!!
توضیحات و روش های برنز شدن !!!

توضیحات و روش های برنز شدن !!!

 

با نزديك‌شدن به روزهاي گرم و داغ تابستان روز به روز اشتیاق برخي از جوانان برای برنزه کردن پوست بيشتر مي‌شود. اما همین برنزه کردن که به نظر ساده‌ترین کار می‌آيد روش‌های خاص خودش را دارد. برخی از این روش‌ها مانند سولاریوم آنقدر عوارض دارد که به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. روش‌هاي ديگر مانند حمام آفتاب‌گرفتن و استفاده از كرم‌ها و محصولات برنزه‌كننده پوست است كه اگر در حد اعتدال باشد و نکات ایمنی آن رعایت شود ضررهای کمتری خواهد داشت.

 

واژگان و اصطلاحات برنزه شدن :

 

اولین قدم این است كه با برخی واژه ها و اصطلاحات خاص این موضوع آشنا شوید. تعریف كردن واژه “برنزه كردن” آنقدرها هم بی استفاده نیست. برنزه شدن زمانی اتفاق می افتد كه پوست پرتوهای فرابنفش (كه معمولاً اشعات UV نامیده می شود) را جذب كند. در واكنش به این اشعات، پوست ماده ای به نام ملانین تولید می كند كه لایه بیرونی پوست را تیره می كند. بااینكه خیلی ها تصور می كنند كه برنزه شدن ما را سالمتر نشان می دهد اما درواقعیت برنزه شدن نشانه این است كه پوست آسیب دیده است. درست مثل مراحل اولیه سوختگی است.

 

“شاخص UV” واژه ای فرضی است كه به راه تعیین میزان اصابت اشعات UV به سطح زمین در یك زمان خاص از روز توسط دانشمندان اطلاق می شود. UV نوری نامرئی است كه همیشه وجود دارد اما در درجات و شدت های مختلف. در كل دو نوع اشعه UV وجود دارد: UVA و UVB. هر دو آنها بد هستند به همین دلیل حتماً مواد برنزه كننده تان باید در برابر هر دو آنها محافظت داشته باشد.

 

شاخص واقعی از 0 تا 10 تعیین می شود، به همین دلیل روزی كه قصد آفتاب گرفتن دارید بد نیست كه از شبكه های هواشناسی شاخص UV آن روز را چك كنید. هرچه رقم بالاتر باشد یعنی میزان قرار گرفتن شما در معرض پرتوهای فرابنفش یشتر خواهد بود. بنابراین در روزهایی كه شاخص UVبالاست باید خیلی مراقب خورشید باشید. اگر به مدت زیادی زیر آفتاب بمانید، مطمئناً شدیداً سوخته و پوست خواهید انداخت.

 

SPF یعنی عامل محافظت از خورشید. همه كرم های ضدآفتاب یك عددی بین 4 تا 30 ارائه می كنند و شما باید ببینید كه كدام برای شما مناسب تر است. اكثر متخصصین پوست توصیه میكنند كه از كرم های ضدآفتاب با SPF حداقل 15 استفاده كنید. اما میزان محافظتی كه یك فرد نیاز دارد معمولاً به سابقه آفتاب گرفتن او بستگی دارد.

 

برای مثال، افرادیكه رنگ پوست روشنی دارند حتماً باید از كرم هایی با SPF30 استفاده كنند درحالیكه برای آنها كه رنگ پوست تیره تری دارند، ضدآفتاب با SPF 4 هم كافی است. بهتر است از متخصص پوست سوال كنید كه چه میزان SPF برای پوست شما مناسب است. این اطلاعات را می توانید از داروخانه ها هم دریافت كنید.

 

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی احتیاط كنید !!!

 

هدف این است كه ایمن و بی خطر برنزه شوید اما ازآنجا كه می دانیم چنین چیزی غیرممكن است حداقل می توانیم ببینیم كه چطور می توانیم از سوختگی جلوگیری كنیم. خیلی ها باور دارند كه آفتاب سوختگی بعدها به برنزگی تبدیل می شود. این به هیچ وجه واقعیت ندارد. آفتاب سوختگی درواقع دسته ای رگ خونی شكسته شده است كه روی برنزگی ایجاد می شود.

 

بااینكه ابتلا به آفتاب سوختگی قبل از سن 21 خیلی بد است و احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا می برد اما آفتاب سوختگی در هر سنی می تواند خطرات جبران ناپذیری برایتان به همراه داشته باشد. این عوارض جانبی عبارتند از كم شدن رطوبت پوست، از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و ایجاد لك بر روی پوست.

 

بنابراین اگر می خواهید سالم و بی خطر برنزه شوید باید برخی احتیاطات را مد نظر قرار دهید:

سعی كنید بین ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر از خورشید دوری كنید چون در این ساعات اشعه UVدر بیشترین حد است.

حتماً از كرم ضدآفتاب ضد آب استفاده كنید. اگر فكر می كنید چون ممكن است شنا كنید به ضد آفتاب نیاز ندارید باید در فكرتان تجدید نظر كنید. اشعات UV تا 9 فوت زیر آب نیز نفوذ می كنند.

هر 20 دقیقه یكبار ضد آفتاب خود را تجدید كنید.

حتی در روزهایی كه به نظر ابری می رسند نیز ضدآفتاب بزنید چون ابرها فقط می توانند جلوی 20 درصد اشعات را بگیرند.

لباسهایی كه می پوشید هممی تواند بر سوختن یا برنزه شدن شما تاثیر بگذارد. وقتی شنا می كنید بهتر است از لباسهای گشادتر استفاده كنید كه شفاف نباشند. بهتر است از رنگ های روشن استفاده كنید چون رنگ های تیره نور خورشید را جذب می كنند. اكثر متخصصین پوست توصیه می كنند زیر آفتاب حتماً از كلاه استفاده كنید.

البته عینك آفتابی را نباید فراموش كنید. مهم نیست عینگ آفتابی كه میخرید حتماً گران باشد فقط كافی است كه از چشمانتان در برابر اشعات UVA و UVB محافظت كند. قرار گرفتن چشمها در برابر آفتاب می تواند موجود كم شدن بینایی و آسیب به قرنیه شود.

 

نور آفتاب و فواید آن !!!

 

نور آفتاب بیماری sad را که یک نوع افسردگی به علت کمبود آفتاب در پاییز و زمستان میباشد را درمان میکند. اگر دقت کنید میبینید که اکثرا ما در دوران زمستان به یک نوع افسردگی مبتلا میشویم که در بعضی افراد این ناراحتی اوج بیشتری دارد که دکتر ها پیشنهاد میکنند که این افراد به نواحی گرمسیر تر مسافرت کنند.

آفتاب بدن را شل کرده و حالت خلسهای در بدن بوجود میاورد که بدن در حالت استراحت قرار میگیرد.

آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا میبرد.

آفتاب نقش بسزایی در تولید ویتامین d و آزاد شدن آن در جریان خون دارد. این ویتامین برای پوست و استخوان ضروری میباشد و کمک در جذب شدن کلسیوم میکند که خود برای بند کردن خونریزی واجب است.

آفتاب گردش خون را بالا میبرد و کمک به درمان بیماری های پوستی میکند.

نور آفتاب اثر ضد عفونی کنندگی دارد.

نور آفتاب و ضرر های آن !!!

آفتاب پوست را کلفت میکند و سرعت رشد و تولید لایه های اولیه را در پوست بالا میبرد.

آفتاب پوست را صدمه میزند و باعث شل شدن و چروک شدن آن میکند.

آفتاب باعث پیری زودرس پوست میشود.

آفتاب به چشم صدمی میزند.

آفتاب درصد بیماری سرطان پوست را بشدت بالا میبرد.

این مطلب ادامه دارد...

 

 

مواردی که باید بانوان بدانند:

 

 

فصل تابستان و باید های خرید مایو !!!

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  -     پانزده   =   هشت